2018-06-18
2018-03-07
2018-03-06
2018-02-12
2018-01-18

Update #15

Witam w kolejnej porcji nowości. Serwer pracuje już niemal nieprzerwanie od 5 miesięcy, w bazie mamy 950 postaci na 750 kontach, wiele rzeczy się zmieniło w tym czasie, ale też wiele się zmieni w przyszłości.

1. Jak to przy każdej poważniejszej usterce bywa, aktywujemy w ramach rekompensaty dodatkowe bonusy. Ostatnio taka przerwa miała miejsce 16 maja i była spowodowana błędem wyłącznie po stronie serwerowni. Dodatkowo, mając na uwadze wczorajszy Dzień Dziecka, przez najbliższe 3 dni (od piątku 06:00 do poniedziałku 06:00) przygotowaliśmy następujące bonusy:

 • 1,5x więcej doświadczenia
 • 2x większy loot niż na co dzień (4x zamiast 2x)
 • skill rate 9x zamiast 7x

2. Zostały dodane długo oczekiwane i przez Was i przez nas taski. Ich dokładniejszy opis znajduje się w poradniku pod tym linkiem.

3. Zostały dodane nagrody za awanse co 50 poziomów. Aktualnie lista kształtuje się w następujący sposób:

 1. 50 poziom - 10,000 gp
 2. 100 poziom - 30,000 gp
 3. 150 poziom - 50,000 gp oraz Stamina Potion
 4. 200 poziom - 100,000 gp, Stamina Potion oraz 1 punkt do dowolnie wybranego przez gracza skilla (gracz otrzyma specjalny papirus w którym wpisze wybraną nazwę)

Gracze, którzy mają obecnie wyższy poziom niż któryś z progów wystarczy, że wbiją dowolny poziom, a system sam wyrówna zaległości.

4. Tom rozszerzył swoją ofertę o kolejne pozostałości potworów, a odnosząc się do propozycji z forum, Rashid skupuje część przedmiotów po nowej cenie:

 • Double Axe będą skupowane po 420 gp
 • Dwarven Shield będą skupowane po 200 gp
 • Orcish Axe będą skupowane po 400 gp
 • Plate Legs będą skupowane po 250 gp
 • Scale Armor będą skupowane po 200 gp

5. Do grona zespołu dołączył tajemniczy Gamemaster. Gdy nie ma mnie, Mistrza Zen bądź Crissa, będzie on losowo sprawdzał, czy gracze uganiający się za potworkami, na pewno siedzą przy komputerze i odpowiednio nagradzał wycieczką do więzienia.

6. Do podglądu postaci na stronie zostały dodane informacje na temat posiadanego domku oraz przynależności do gildii. W najbliższym czasie pojawi się także oddzielna zakładka dedykowana domkom w obu miastach.

7. Zostały poprawione błędy z przyznawaniem punktów w Lotto, poprawione niektóre statystyki potworów, usunięte bądź zmienione ograniczenia z niektórych broni i opancerzenia, przyznawanie paczki u Sneaky Joe, błędy ze zmianą hasła i kilka innych, mniejszych błędów.

W najbliższym czasie skupimy się na rozszerzeniu tasków o możliwość walki z bossami oraz pozostałych punktach opisanych w poradniku, a także pojawi się nowy teren oraz Quest na dostęp do Ice Spiderów i pozostałej lodowej części Glacius.

Jak zawsze zachęcamy do gry, to dzięki Waszej aktywności i obecności tutaj stale znajdujemy się już w top20 polskich serwerów (na podstawie listy z https://poland.otservlist.org

Do zobaczenia w grze, do usłyszenia na czacie!

Update #14

Witam wszystkich graczy. Lista zmian z ostatnich dni miała być ogłoszona w news tickerze, ale jest ich wystarczająco, by napisać zwykłego newsa.

1. Ulepszyliśmy nieznacznie loot aktualnych customowych bossów oraz dodaliśmy kolejnego - Dharaliona.

2. Rozszerzyliśmy ofertę Toma o kolejne brakujące przedmioty, a u niektórych NPC pojawiły się w ofercie kolorowe plecaki.

3. Od obecnej edycji odkąd został już tylko jeden świat można zauważyć wzrost graczy. Wraz z zespołem serwera jesteśmy wdzięczni graczom, za docenianą pracę wkładaną w rozwój serwera, co właśnie przekłada się na listę graczy, których to codziennie jest nawet ponad 20 osób! Wykres online został także podwyższony, ponieważ obecna skala okazała się niewystarczająca. Nie zamierzamy zmniejszać tempa prac (jedynie z moją przerwą na ślub i wyjazdem miodowym) i dalej z Waszą pomocą będziemy rozwijać mapę, questy, poradniki i cały serwer.

Niestety więcej graczy == więcej botów (tych na AFK), lecz mogę zapewnić Was, że kontrole będą częstsze, a kary bardziej dotkliwe (szczególnie te podczas kontroli w nocy). Customowego klienta nie będzie, nie będzie też automatycznych systemów do weryfikowania, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga innego podejścia, a w mojej opinii maszyny nie da się nauczyć ludzkich zachowań i reakcji.

Oprócz tego poprawiliśmy kilka innych rzeczy (błąd z loterią zostanie poprawiony przy kolejnym server save), a obecnie pracujemy nad taskami, które mam nadzieję pojawią się na dniach na serwerze.

Update #13

Witam wszystkich graczy po ogromnej przerwie w publikacji newsów. Przerwa ta była spowodowana pracami, które w większości były zależne jedne od drugich i dopiero ostatnio udało mi się część z nich skończyć na tyle, że możliwe jest ogłoszenie listy zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dni.

1. Społeczność graczy zadecydowała, że Legera została wyłączona 1 marca na rzecz edycyjnej Hegery. 1 maja w historii Rookgaardu zakończył się kolejny rozdział, ponieważ Hegera została także wyłączona z powodu znikomej liczby graczy i mam nadzieję, że każdy znalazł chwilę by podczas jej ostatnich dni przetestować obecny wygląd Rookgaardu. Z początkiem miesiąca na serwerze pozostanie już tylko Fixera jako serwer ze stałym exp rate na poziomie 10x. Nie zamierzamy jednak zwalniać tempa, w planach mamy coś naprawdę wielkiego, lecz na więcej informacji trzeba będzie trochę poczekać.

2. Najwięcej czas spośród całej tej listy zajęła poprawa WSZYSTKICH potworków jakie występują na Rookgaardzie. Została na nowo poprawiona lista loota, zadawane obrażenia przez powtory, ich odzywki, ataki specjalne, odporność na żywioły, a to wszystko w odniesieniu do angielskiej wersji Tibia Wiki (dotychczasowe obrażenia pochodziły z zestawu plików dołączonych do plików źródłowych silnika gry i były mocno nieaktualne). Każdy nowy potwór jaki pojawi się na serwerze będzie wprowadzany już jako ten aktualny i nie będzie wymagał poprawek.

3. Zostały zdjęte ograniczenia profesji z strong health potionów oraz strong mana potionów, które można zdobyć jedynie z potworków.

4. Został dodany Black Knight Quest oraz Noble(wo)man Outfits Quest. Ostatnie dwa zaplanowane outfity niewymagające specjalnych questów - Wizard oraz Oriental pojawią się na dniach. Black Knight Quest jest mocno wzorowany na tym z RL, do otwarcia drzwi potrzebny jest specjalny klucz, a nagrody to ten sam zestaw uzbrojenia.

5. Oprócz tego, przez ten długi czas został poprawiony szereg błędów i wprowadzonych kilka usprawnień, m.in. rozszerzona oferta NPC Marion, Paulie, Rashid, Sneaky Joe. Mając chwile wolnego czasu poprawiałem także działanie strony oraz kilka zabezpieczeń w samym silniku gry.

Na długą przerwę wpływa też fakt, że wielkimi krokami zbliża się mój własny ślub, a co za tym idzie rośnie liczba rzeczy, które wymagają przygotowania i zorganizowania. Ślub mam w połowie czerwca, jednak na podróż życia wybieram się dopiero w sierpniu, więc do tego czasu postaram się przygotować jak najwięcej nowości oraz stworzyć podstawę pod wiele eventów tak, by reszta załogi mogła umilać czas wszystkim graczom oraz nadzorować rozwój serwera podczas mojej prawdopodobnie dość mocno ograniczonej nieobecności w sierpniu.

Więcej informacji i nowości już wkrótce. Powodzenia w dalszej rozgrywce przy odświeżonych statystykach potworów. Do zobaczenia w grze, do usłyszenia na czacie.

Zamknięcie Hegery

Witam drogich graczy. Rookgaard w pierwotnym założeniu miał być serwerem z edycjami co 2 miesiące, a po zakończeniu każdej z nich postacie miały być przenoszone na zbiorczy serwer, aby gracze mogli dalej kontynuować swoją przygodę jeśli tego by chcieli. W tym celu na początku powstała Legera i Hegera, aby na żywo przekonać się jaki experience rate zostanie lepiej przyjęty - niższy czy wyższy. Jako, że graczy nieznacznie więcej było na Hegerze, ten właśnie serwer pozostał, a wszystkie postacie przenieśliśmy na Fixerę.

Jak pokazało życie gracze przywiązali się mocno do swoich postaci, a experience rate zszedł na dalszy plan, co dobitnie pokazuje codzienna liczba graczy na Hegerze. W związku z tym Hegera zakończy swój żywot po drugiej edycji i pozostanie jeden intensywnie rozwijany serwer - Fixera. Tak jak 2 miesiące temu, tak i tym razem zostaną przeniesione wszystkie postacie z Hegery na Fixerę, po wcześniejszym przeliczeniu doświadczenia do warunków tam panujących, jednak tym razem przenosiny będą dotyczyć jedynie postaci z co najmniej 30 poziomem.

Aby jednak hucznie pożegnać erę serwerów edycyjnych, oficjalne zamknięcie Hegery nastąpi 22 kwietnia równo w południe i rozpocznie się proces przenoszenia postaci, a już 23 kwietnia także w południe Hegera przez tydzień stanie się serwerem z mnożnikiem doświadczenia 999x, aby można było łatwiej przetestować wszystkie questy i zwiedzić zakamarki mapy.

Do zobaczenia w grze!

Spóźnionych Wesołych Świąt

Z okazji kończących się już Świąt Wielkanocy pragnę wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia. Wpis pojawia się dopiero dziś, ponieważ jak spora część z Was, także wyjechałem do rodziny, a z racji wprowadzonych przez siebie zabezpieczeń nie miałem dostępu do części administracyjnej serwera spoza swojego domowego komputera.

Aby jednak podtrzymać świąteczną atmosferę na serwerze jeszcze przez kilka dni od jutrzejszego server save przez 3 dni będzie podwójny exp (od 18.04 06:00 do 21.04 06:00) na obu serwerach, z królików będą wypadały kolorowe jajka oraz będzie przygotowana jeszcze jedna drobna niespodzianka.

Chciałbym od razu przedstawić dalsze losy Rookgaardu. Hegera nie będzie dłużej przedłużana, więc od 1 maja będzie już tylko jeden stały serwer - Fixera. Wszystkie postacie z Hegery pod koniec edycji zostaną przeniesione na Fixerę, po wcześniejszym przeliczeniu na niższy experience rate jaki tam panuje - odpowiedni ranking postaci po przeniesieniu pojawi się w przyszłym tygodniu. Nie oznacza to jednak, że będziemy prowadzić już tylko jeden serwer - równocześnie zaczniemy pracę nad serwerem w wersji 10.9X+ tak, że docelowo będą działały równolegle dwa - 8.60 i 10.9X+. Nowy serwer, tak jak niegdyś ten, zostanie poprzedzony beta-testami aby wyłapać wszystkie błędy, o czym wszystkich poinformujemy w oddzielnym wpisie.

Dziękujemy, że wciąż jesteście z nami, za wszelkie cenne porady i wskazówki i liczymy na dalszą, tak ochoczą grę, rozwijamy się nieustannie dla Was :)